Erno Rubik

Człowiek zamknięty w swoim gadżecie

Marzec 20th, 2013

DESIGN. Znacie tego człowieka z obrazka? To gość, którego wynalazek zapisał się w historii pop kultury XX wieku. Zresztą do dzisiaj cieszy się ogromną sławą na całym świecie. Wymyślony przez niego gadżet przyniósł mu ogromną popularność. Rewelacyjny dizajn zabawki może być doskonałym wzorem inspiracji dla grafików i stylistów.

Mowa o Erno Rubiku, węgierskim architekcie, autorze popularnej na cały świat kostki Rubika. Gadżet wymyślił w 1974 roku. Logiczną zabawkę, inaczej nazywaną magiczną kostką, wbrew pozorom ułożyć nie jest wcale łatwo. Dotychczasowy rekord wynosi 7,08 sekundy. Wyobraźcie to sobie.

rubiks_cube

A czego można dowiedzieć się o samym Erno Rubiku? Podobno właśnie poprzez wynalezienie kostki zainteresował się matematyką. Tak przynajmniej twierdzi Marley Davidson z amerykańskiego Uniwersytetu Kent State. Przeprowadził on badania dotyczące minimalnej liczby ruchów niezbędnej do ułożenia kostki do stanu sześciu jednokolorowych ścianek. Ta liczba to 20. Proposy dla tego, kto to ogarnie. Można się zamotać.

Rubik z wykształcenia jest architektem. Projektował m.in. meble i gry. Wykładał też na wyższej uczelni. Choć od wynalezienia kostki minęło wiele lat, to jednak nie porzucił pasji dotyczącej gier logicznych. Obecnie wkłada wiedzę w rozwój gier wideo. Ponoć przeprowadzenie z nim wywiadu graniczy niemalże z cudem. Oceniany jest jako introwertyk.

Zdaniem WE PEACE IT, wynaleziona przez niego kostka, jest nie tylko doskonałą zabawą dla umysłów ścisłych, ale również dobrym źródłem inspiracji dla projektantów. Dobrze mogłaby wyglądać koszulka w tym właśnie dizajnie. Albo inaczej, dlaczego kolorowa kostka nie mogłaby być wiodącym elementem wystroju np. biura architektonicznego? (M)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *